História kryoterapie :

 

Fakt, že chlad môže pôsobiť na organizmus blahodarne, spozorovali ľudia veľmi dávno.

     Liečenie prostredníctvom nízkych teplôt používali už starí Egypťania (2500 pred n. l.), ich analgetický účinok konštatoval aj Hypokrate (5. storočie pred n. l.).

     V širšom rozmere sa táto metóda rozvinula počas napoleonských vojen, keď sa veľký počet ťažkých zranení riešil amputáciami a na znecitlivenie poškodených končatín slúžili obklady z ľadu alebo snehu.

     V prvej polovici 20. storočia sa rozvinula kryobiológia, veda o bunkových zmenách podmienených extrémne nízkymi teplotami, a v nadväznosti na ňu sa zrodila koncepcia kryoterapie, teda impulznej stimulujúcej povrchovej aplikácie teplôt nižších ako -100°C v krátkom časovom úseku (2-3 minúty). Zavedenie kryoterapie do lekárskej praxe sa pripisuje Profesorovi Toshiro Yamauchimu z Reumatologického inštitútu v Oite, ktorý sa podieľal aj na skonštruovaní prvej kryogenickej komory na svete (r. 1978) a v Evrópe len niekoľko rokov po ňom nemecký reumatolog prof. Reinhard Fricke, ktorý skúmal a preukázal liečebný vplyv extrémného chladu na zápalové a kožné onemocnenia. Významnou mierou k rozvoju kryoterapie prispeli taktiež poľskí odborníci: prof. Z. Zagrobelny postavil v roku 1989 druhú kryokomoru v Evrope (tretia kryokomora na svete). Postupom času sa tak kryoterapia rozšírila do Nemecka, Rakúska, Poľska, Česka konečne i na Slovensko. Viac než 30-ročné skúsenosti jednoznačne preukázali pozitívny liečebný efekt kryoterapie na ľudský organizmus.

    O zdokonalenie technológie sa v ďalšom období zaslúžili predovšetkým poľskí odborníci. Od roku 2004 boli postupne vybudované kryocentrá, ktoré fungujú dodnes v Bratislave, Banskej Bystrici, Bojniciach, Dudinciach, Senci, Piešťanoch, Poprade a v Prešove.

 

     Médiom, prostredníctvom ktorého vzniká chlad, je kvapalný dusík alebo vzduch. Celková kryoterapia zahŕňa dve základné fázy. Prvou je pobyt v kryokomore s optimálnou liečebno-rehabilitačnou teplotou v rozmedzí od -120°C do -130°C počas 2-3 minút. Podstata druhej, približne 10-15 minútovej fázy spočíva vo fyzickej záťaži - intenzívne cvičenie (stacionárne bicykle, bežecký pás, vesliarske trenažéry, superbežkáre...) V optimálnom prípade, by mala kúra zahŕňať 10 vstupov. Pozitívne účinky v zmysle hormonálnej reakcie organizmu sa dostávajú po štvrtom až piatom pobyte v kryokomore.

Kryoterapia je znášaná veľmi dobre, a to i malými deťmi, pri ktorých je nutné voliť dobu primerane kratšiu (od 0,5 minúty až 1,5 minúty). Kryoterapiu znášajú dobre i osoby vo veľmi vysokom veku (85 rokov), pričom prakticky neexistuje vekové obmedzenie.

     Vo všeobecnosti pacienti počas pobytu v kryokomore nepociťujú chlad, ale skôr jemné pálenie či tupé bodanie na odkrytých častiach tela (tzv. chladné pálenie). Po jeho ukončení sa dostávajú prejavy zníženého napätia, uspokojenia, relaxu, sviežosti, psychického a fyzického uvoľnenia, ktoré pretrvávajú niekoľko hodín i dlhšie.

Vrcholový a rekreačný šport

Kryoterapia pôsobí veľmi pozitívne na ľudský organismus, a to po stránke liečebnej, rehabilitačnej i regeneračnej. Vplyvom odozvy centrálného nervového systému, za pomoci pocitových receptorov a receptorov chladu docháza k vylučovániu hormónov, které majú na ľudské telo liečebný efekt. Jedná se o kortikoidy, ktoré produkuje organizmus, sú teda telu vlastné a pozoruhodné je to, že sa ich vytvorí také množstvo a hladina, aká je potrebná k eliminácii zápalového procesu v ľudskom tele. Ďalej to sú endorfíny, ktoré poznáme ako hormóny šťastia a sú niekoľko násobne účinnejšie než morfium. Majú pozitivný vplyv na dobrú náladu a tlmia bolesť. Posledný z hormonov je testosterón, ktorý pozitívne pôsobí na potenciu a má silný anabolický efekt, čo je dôležité hlavne pre aktivných športovcov.

Ďalším zásadným efektom kryoterapie je zablokovanie prenosu vzruchov pocitových receptorov v koži vplyvom chladu, čím dochádza k zníženiu pocitu bolesti a tiež k minimalizácii prenosu vzruchov v oblasti prechodu nervov do svalov, čo vedie k svalovému uvoľneniu. Tento účinok má pozitívny vplyv na rehabilitáciu športovcov, umožňuje skorý návrat do tréningového procesu po úrazoch a operáciách pohybového aparátu.

Medzi najvýznamnejší účinok pre športovcov patrí urychlená biochemická regenerácia organizmu . Jedná sa vlastne o zrychlené vyplavovanie produktov metabolizmu, ktoré vznikajú pri extrémnom zaťažení organizmu a športovom výkone a zabraňuje sa tak vzniku kyseliny mliečnej. Kryoterapiu využívajú aj najlepší profesionálni športovci, ako jednu z najmodernejších a najúčinnejších foriem regenerácie a zvyšovania výkonnosti takzvanou čistou formou, pred alebo po športovom výkone.

Poznatky o kryoterapii, ktoré už dokážeme v praxi aplikovať, nám dovoľujú pripraviť športovcov na maximálny výkon presne v deň závodu či zápasu. Pozitivny efekt kryoterapie sa prejavuje taktiež v tom, že v dôsledku zvýšeného vyplavovania metabolitov z buňky, dochádza k zníženiu pocitu únavy a svalových bolestí.

Vďaka vyššie uvedeným skutočnostiam je organizmus športovca preukázatelne biochemicky zregenerovaný, a to nie len pocitovo, čím sa zmenší riziko preťaženia a predchádza sa vzniku mikroúrazov, ktoré v konečnom dôsledku vedú k vážnym poškodeniam pohybového aparátu a k vyradeniu športovca z aktívnej činnosti na dlhý čas.

Kryoterapia je určená širokej skupine ľudí, ktorých trápia zdravotné problémy, alebo sa o svoje zdravie zaujímajú a snažia sa žiť aktívny a vitálny život.

Vplyv na pokožku

Skúsenosti evidentne preukázali aj kozmetické účinky pôsobenia chladu. Pobyt v kryokomore preukázateľne vypína pokožku, eliminuje vrásky, omladzuje, osviežuje. Pôsobením chladu na vrstvy kože a následným prekrvením - vytlačením tuku z buniek pomáha odstraňovať celulitídu, posilňuje odolnosť a kvalitu pokožky celého tela. Kryoterapia aktívne napomáha pri chudnutí a znižovaní hmotnosti.

Lokálna kryoterapia :

Princípom lokálnej kryoterapie  je zníženie teploty postihnutých tkanív kĺbov, svalov, šliach v čo najkratšom čase. Čas trvania takéhoto zákroku je okolo 2-3 min pri malých ošetrovaných miestach,  až po 4 minúty pri veľkých plochách a kĺboch. Tento stimul vyvolá v postihnutej oblasti  výrazné prekrvenie,  naštartuje hojivé procesy, pôsobí proti bolesti, opuchom a zápalom. Ošetrenie lokálnou kryoterapiou  je možné aplikovať až 3 x denne s prestávkami  minimálne 4 hodiny.


 

VYUŽITIE LOKÁLNEJ KRYOTERAPIE  :

Rehabilitácia

  • Urýchľuje hojenie po zraneniach a po operáciách pohybového aparátu až o 50 %

  • Znižuje svalové napätie a uľavuje od bolesti

Športové lekárstvo

  • Znižuje bolesti kĺbového, väzivového a svalového aparátu spôsobených intenzívnym tréningom

  • Výrazne urýchľuje hojenie výronov, hematómov, poškodených mäkkých tkanív (časté zranenia ramena, tenisový lakeť, zápaly šliach zápästia, adduktorov stehna, triesla, postranných väzov kolenných zhybov, patellárny syndróm, časté poškodenia Achilovej šľachy, poškodenie väzov členkového zhybu, poranenia svalov, či už sa jedná o natiahnutie, čiastočné natrhnutie svalových snopcov ale aj bolestivých svalových spazmov )

Veľkou výhodou je, že toto hojenie  prebieha „ad integrum“, čo znamená, že hojenie tkaniva prebieha cez minimálne vytvorenie nepružnej jazvy, ktorá pri normálnom priebehu hojenia len postupne získava svoju pôvodnú pružnosť a tým výrazne  a na dlhšiu dobu obmedzuje športovca v tréningu a je  miestom, kde pri preťažení môže dôjsť k opakovaným poškodeniam tkaniva až k jeho trvalému poškodeniu.

Reumatológia

  • Znižuje aktivitu zápalových procesov

  • Uľavuje od bolesti kĺbov

  • Redukuje opuchy kĺbov

Ortopédia

  • Znižuje svalové napätie

  • Urýchľuje hojenie po operácii

  • Zvyšuje pohyblivosť postihnutých končatín

  • Pôsobí proti zápalom

  • Zvyšuje rozsah pohybu

 Kryoterapia účinne pomáha pri :

  • nezápalových chronických ochoreniach mäkkých tkanív svalov a šliach(fibromyalgia)

  • degeneratívnych kĺbových ochoreniach, artritída- reuma, osteoporóza- rednutie kostného tkaniva, DNA- podagra

  • bolestivých chrbticových syndrómoch, coxatróze, gonatróze, spondyloartróze

  • bolestivých kontraktúrach (sťahoch) kostrovej svaloviny a chrbtice

  • poúrazových a pooperačných hematómoch a opuchoch, pomliaždeninách(kontúziách) skrátení času rekonvalescencie

  • meniskových poškodeniach(lézie),svalových a šľachových nadtrhnutiach(raptúry)

  • roztrúsenej mozgovomiechovej skleróze alebo skleróze multiplex

  • psoriáze s kĺbovými a kožnými príznakmi

  • neurodermitíde - atopický ekzém,

  • migréne a sennej nádche

  • chronickom ochorení dýchacieho systému a astme

  • zvonení a pískaní v ušiach(syndróm- tinnitus)

  • celulitíde, vypína pokožku, celkovo spomaľuje proces starnutia

  • stavoch po kozmetických a plastických operáciách

  • psychickej depresii, ťažkostiach pri menopauze, spánku

  • zvyšovaní výkonnosti aktívnych športovcov, zabraňuje riziku pretrénovania

  • zvyšovaní odolnosti proti infekčným chorobám a celkovej obranyschopnosti organizmu

  • prevencii a zlepšení funkcie imunitného systému

  • mozgovej obrne, Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe

  • zlepšení hojenia rán po popáleninách

  • zlepšení subjektívneho stavu, relax, uvoľnenie a celkovej regenerácii organizmu.


 

Kontraindikácie kryoterapie :

 

Absolvovanie kryoterapie je absolútne vylúčené pri nasledujúcich problémoch:

  • akútne ochorenie srdca a obehu (srdcový infarkt, nestabilná angína pektoris, pľúcna embólia, myokarditis, zúženie chlopní, ischemická choroba srdca a pod.) prekonané v ostatných šiestich mesiacoch

  • extrémna alebo dekompenzovaná hypertenzia s krvným tlakom stabilne nad 160/110

  • ťažké poruchy prekrvenia končatín (stavy po embóliách a alebo zápaloch hlbokého žilového systému

  • poruchy rytmu srdca a kľudovej srdcovej frekvencie nad 100 pulzov.min-1

  • onkologické- rakovinové ochorenia podozrivé z tvorby takzvaných kryptoproteínov

  • pokročilé štádiá ochorení srdca, pľúc a obličiek

  • hnisavo - gangrenózne defekty s veľkým rozsahom na dolných končatinách

  • klaustrofóbia - strach z uzavretých priestorov

  • alkoholické alebo drogové opojenie

  • epilepsia

  • mentálne poruchy spojené s abnormálnym potením

  • Raynaldov syndróm (záchvaty bielych prstov)

  • ICHS pri nedostatočnosti obehu

  • ťažké formy astmy, pľúcny edém a vážne ochorenia pľúc

  • ťažká cukrovka

  • ťažká alergia na chlad

  •  

 

Niekedy môže byť návšteva kryokomory obmedzená v dôsledku týchto ťažkostí:

  • akútny záchvat chronickej bronchitídy alebo astmy

  • vek viac ako 75 rokov

  • znížená funkcia štítnej žľazy

  • ťažké anémie - chudokrvnosť

  • užívanie niektorých liekov (neuroleptík)

  • tehotenstvo

  • nádory mozgu a mozgových blán, stavy po ich operáciách

  • prebiehajúce horúčkovité infekčné ochorenie